חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיול סביב "הולנד של ואן גוך" – מוזיאונים, אטרקציות, ואומנות

מסלול טיול סביב וינסנט ואן גוך – מסלול סובב הולנד מוזיאונים, כפר, הבית של ואן גוך, אטרקציות, אומנות, עיירה, קבר, אנדרטאות. טיול בעקבות ואן גוך!

אנו מציעים לכם לצאת לטיול ברחבי הולנד ולהתחקות אחרי המוזיאונים המציגים את יצירותיו של ואן גוך, האמן ההולנדי המיוסר, שהפך לאחר מותו לאחת הדמויות המפורסמות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה של האמנות .

חייו של וינסנט ואן גוך

וינסנט ואן גוך (1853-1890) הוא אחד האמנים המפורסמים ביותר בהולנד. הוא לא החליט להפוך לאמן עד גיל 27. 

ואן גוך יצר כ -2,100 יצירות אמנות, כולל כ -860 ציורי שמן, רובם מהשנתיים האחרונות לחייו. יצירות האומנות שלו כוללות נופים, טבע דומם , פורטרטים ודיוקנאות עצמיים והם מתאפיינים בצבעים עזים , עבודת מכחול שתרמה ליסודות האמנות המודרנית . ואן גוך לא הצליח מסחרית והתאבדותו בגיל שלושים ושבע הגיעה לאחר שנים של דיכאון ועוני.

ואן גוך סבל מאפיזודות פסיכוטיות ונהג לשתות. ידידותו עם Gauguin הסתיימה לאחר עימות עם סכין, כאשר ניתק בזעם חלק מאוזנו השמאלית.

הדיכאון שלו הוביל למותו הטראגי ב -27 ביולי 1890, ואן גוך ירה בעצמו בחזהו בעזרת אקדח, הוא מת מפצעיו כעבור יומיים.

ואן גוך לא הצליח מבחינה מסחרית במהלך חייו, נחשב ככישלון והוא זכה לבוז בשל מצבו הנפשי המעורער.  ואן גוך התפרסם רק לאחר התאבדותו, במאה ה -20 הוא זכה להצלחה מסחרית נרחבת, כאשר עבודותיו של ואן גוך הן בין הציורים היקרים בעולם שנמכרו אי פעם.

Van Gogh Museum

(בכתובת: Museumplein 6 1071 DJ Amsterdam)

מוזיאון ואן גוך באמסטרדם, מציג את סיפור חייו המרתק של האמן, ילדותו, מצבו הנפשי המעורער, נקודות בחייו ועד מותו הטראגי. המוזיאון מהווה בית ליצירות האייקוניות של האמן ההולנדי האגדי, עבור אוהבי האומנות שביניכם, הוא בגדר ביקור חובה . המוזיאון  מציג אוסף של חפצים אישיים של וינסנט ואן גוך, בתוספת 200 ציורים, 500 ציורים של חברו של ואן גוך, האמן Gauguin וכן יצירות של מונה, טולוז-לוטרק, וברנרד . 

מוזיאון ואן גוך הופך את חייו ויצירתו של וינסנט ואן גוך לאמנות הנגישה לקהל רחב. במוזיאון אוסף גדול שניתן לראות בתערוכת קבע, אך גם מארגן תערוכות מתחלפות. 

אוסף

האוסף של מוזיאון ואן גוך מורכב מציורים של האמן עצמו, אך גם מיצירות אמנות של חבריו ואמנים בני זמנו, האוסף מכיל כמאתיים ציורים, חמש מאות רישומים. 

היצירות המפורסמות של ואן גוך המוצגות במוזיאון:

במוזיאון תמצאו את  היצירות המפורסמות: ליל הכוכבים, חמניות, אירוסים , פרגים , חדר השינה , עץ התות , אוכלי תפוחי האדמה ,'שדה חיטה עם עורבים' ו-Almond Blossom.

העיירה בראבנט והיצירה אוכלי תפוחי האדמה

וינסנט נולד בזונדרט ב- 30 במרץ 1853. הוא ומשפחתו טיילו בקביעות בטבע, דבר שתרם לאהבתו לטבע. שנים לאחר מכן, לאחר שעבר עם משפחתו למספר מקומות בהולנד ומחוצה לה, הוא הגיע שוב עם הוריו לבברבנט בשנת 1881. כאן התאמן בציור. לאחר מותו של אביו בשנת 1885, הלך להתגורר בבית המלאכה שלו והתחיל בעבודה על  היצירה אוכלי תפוחי האדמה. על מנת להתמקד במלואו באומנות, הוא קיבל תמיכה כספית מאחיו תיאו.

הציור אוכלי תפוחי האדמה, היה צריך לתאר את המציאות הקשה של חיי הכפר, ולכן הוא נתן לאיכרים פרצופים גסים. 

הוא צייר את חמש הדמויות בצבעי אדמה – המסר של הציור היה חשוב יותר לוואן גוך מאשר האנטומיה. הוא היה מרוצה מאוד מהתוצאה: ובכל זאת הציור שלו זכה לביקורת בשל הטעויות ומראה האנטומי של הדמויות. כיום אוכלי תפוחי האדמה היא אחת היצירות המפורסמות ביותר של ואן גוך.

היצירות של ואן גוך מפריז וציורים בגוונים בהירים

וינסנט עזב את הולנד מאוחר יותר באותה שנה ומעולם לא חזר. בפריז הוא התוודע ליצירות צבעוניות, שגרמו לו לעבודה גם עם גוונים בהירים. הוא גם פיתח דרך ציור משלו, בעזרת משיחות מכחול קצרות. העיר הייתה סוערת מדי בשבילו ולכן עזב לארלס בפרובאנס בשנת 1888.

הבית הצהוב ואירוע האוזן

האור והצבעים הבהירים בארלס בפרובאנס עוררו בו השראה. הוא שכר שם בית צהוב, במטרה לצייר עם כמה אמנים. בסופו של דבר רק פול גוגן הגיע להתגורר עימו. לאחר זמן מה יחסיהם עלו על שרטון, גוגן איים לעזוב, ותגובתו של וינסנט הייתה לאיים עליו בתער, הוא השתמש בו מאוחר יותר באותו ערב כאשר חתך בזעם חלק מאוזנו. 

ציורי חמניות של ואן גוך הם מהמפורסמים ביותר שלו. הוא עשה אותם בארלס, בדרום צרפת, בשנים 1888 ו- 1889. וינסנט צייר על חמישה בדים גדולים חמניות באגרטל, עם שלושה גווני צהוב, בדרך זו, הוא הוכיח שניתן ליצור תמונה עם וריאציות רבות מאותו צבע. אחד מהציורים נמצא כעת במוזיאון ואן גוך באמסטרדם.

תקופת האשפוז מסן פול דה מאוזול בסן רמי

כאשר וינסנט יצא מבית החולים לאחר אירוע האוזן, מצבו הנפשי היה לא יציב. הוא אשפז את עצמו מרצון במוסד ומשהחל לחוש טוב חזר לצייר במוסד. בשנת 1890 התאבד, ומת מפצעיו ב -29 ביולי אותה שנה.

רק לאחר מותו הוערכה עבודתו יותר ויותר. בשנת 1973 נפתח מוזיאון ואן גוך באמסטרדם, המרכז את יצירותיו היפות. 

במוזיאון ואן גוך באמסטרדם שוכנים כמה מציורי ואן גוך האייקוניים ביותר בעולם. תוכלו למצוא באינטרנט סיורים פרטיים מודרכים במוזיאון ואן גוך באמסטרדם על ידי מדריכים מחוץ למוזיאון, מבלי להמתין בתורים, כאשר חלק מהסיורים הפרטיים יציעו לכם כרטיס משולב למוזיאון הכולל גם שייט בתעלות באמסטרדם. 

סיור עם ילדים– ישנו סיור משפחתי פרטי בן שעתיים המאפשר לדלג על התורים הארוכים במוזיאון ואן גוך. מדריך ידידותי לילדים, שמספר את סיפור חייו המרתק על וינסנט ואן גוך. הסיור לילדים כולל משחקים ופעילויות תוך הצגת יצירות האמנות האיקוניות של האמן ובסיום ניתנות להם חוברות צביעה עם יצירותיו.

סיפור האומנות מסופר ברחבי הגלריות, ניתן דגש לא רק על ציוריו אלא גם למכתבים שלו. וינסנט ואן גוך כתב מעל 800 מכתבים בחייו למשפחה ולחברים שרובם היו לאחיו תיאו .שימו לב שהמוזיאון אוסר לצלם במקום!

מוזיאון HET KRÖLLER-MÜLLER MUSEUM

מוזיאון Kröller-Müller (בכתובת: Houtkampweg 6  AW Otterlo 6731)

במוזיאון Kröller-מולר עומדים פנים אל פנים מול יצירות המופת והאוסף היפה ביותר בעולם של ואן גוך וכמו גם יצירות אומנות של אמנים מודרניים כגון קלוד מונה , ז'ורז 'סרה , פבלו פיקאסו ופיט מונדריאן .

המוזיאון מפתיע עם מצגות של אמנים עכשוויים. מומלץ לבקר בגן הפסלים הנרחב תוכלו לשוטט ולחזות בפסלים של האומנים  אריסטיד מאילול , ז'אן דובופט , מרתה פאן .

קרבתו לשמורת הטבע Hoge Veluwe  והשילוב הייחודי של אמנות וטבע, הופך אותו למקום אידיאלי לביקור מהנה במקום פסטורלי. 

מוזיאון Vincentre Nuenen

(בכתובת: Berg 29, 5671 CA Nuenen)

מוזיאון וינסנטרה ממוקם בעיירה Nuenen, אליה עבר וינסנט להתגורר בשנת 1883. בתערוכת הקבע תכירו את וינסנט כאדם בצורה אינטראקטיבית וניתן לראות את התפתחותו לצייר מפורסם בעולם. המשפחה בה גדל, חבריו לציור,תלמדו הכל על יצירת המופת הראשונה של ואן גוך "אוכלי תפוחי האדמה", שנוצרה בניואן. לאחר הביקור במוזיאון,תצאו החוצה לסיור עם מדריך לראות את אתרי המורשת היפים והייחודיים של ואן גוך.

ניתן לכלול ארוחת צהריים או ארוחת ערב בביקור שלכם במוזיאון בווינסנטרה. 

כנסיית ואן גוך אטן-לור

כנסיית ואן גוך אטן-לור – Van Gogh Church Etten-Leur
(בכתובת: Markt 4, 4875 CE Etten-Leur)

 כנסיית ואן גוך ממוקמת במרכז אתן-לור ומציעה הצצה מרתקת למה שהיא כנראה התקופה הפחות ידועה בחייו של וינסנט ואן גוך. מספרים את סיפור תחילת הקריירה של וינסנט. אטן-לור היא העיר שבה התחילה הקריירה שלו וינסנט ואן גוך ,בה קיבל וינסנט בן ה -28 את ההחלטה הסופית להפוך לאמן. אטן-לור מונה חמישה אנדרטאות רשמיות של ואן גוך! הסיפור המלא מסופר בכנסייה לשעבר ההולנדית שבה אביו של וינסנט היה כומר במשך שבע שנים. משפחת ואן גוך התגוררה באטן במשך שבע שנים. בכנסיה תתחקו אחר היסודות שהובילו ליצירות המופת שלו.

ישנן חמשת אנדרטאות במרכז אתן-לור אותן תוכלו לראות במהלך מסלול אופניים העובר באטן לור.

מוזיאון Het Noordbrabants Museum

(בכתובת : Verwersstraat 41 s-Hertogenbosch)

במקום ישנם מסלולי רכיבה והליכה רבים, 39 אנדרטאות של ואן גוך, שלושה מרכזי ואן גוך עם תערוכות על חייו ויצירתו וציורים מקוריים במוזיאון Het Noordbrabants.

המוזיאון ממוקם בארמון ממשלתי אלגנטי מהמאה השמונה עשרה, אידיאלי לשילוב עם ביקור בבירת בראבנט.  מוצג הקשר החזק בין וינסנט ואן גוך למחוז  מולדתו. בנוסף ל -12 יצירות של ואן גוך מוצגים גם מכתבים, מסמכים אישיים, תמונות, אנימציות וחפצים אחרים.

הכירו את: בראבנט

בראבנט – Noord-Brabant היא המחוז ההולנדי שבו נולד וגדל וינסנט ואן גוך. הביקור במקום יאפשר לכם לחקור אודותיו ולבקר במקומות ובמרכזי המורשת הייחודיים , אותם ניתן לזהות ממכתביו, רישומיו וציוריו. תוכלו ללמוד כיצד גדל וינסנט הצעיר והפך לצייר המפורסם .

הפארק הלאומי ואן גוך – בלב בראבנט הוא מקום הולדתו של הצייר הראשי וינסנט ואן גוך. פניני הנוף מתקופתו עדיין קיימים באזור זה. כאן תמצאו יערות, גבעות, גדרות ודיונות חול (אחת הגדולות באירופה!), כפרים אותנטיים, כיכרות וסמטאות מקסימות. 

במקום קיים גם מסלול אופניים המסומן כמסלול ואן גוך בכל צומת ,תעקבו אחרי השלטים בין הצמתים, אורכו של כל המסלול הוא 435 ק"מ ומתפתל בכל רחבי בראבנט.
אבל ניתן לרכוב על מסלולים קצרים יותר. אתם מוזמנים לקבל השראה מהנופים שווינסנט אהב ולחוות את המקומות שמילאו תפקיד מיוחד בחייו.

מוזיאון בית וינסנט ואן גוך

(בכתובת: Markt 26-27 CN Zundert 4881 )

וינסנט ואן גוך נולד בזונדרט ב- 30 במרץ 1853. וינסנט גר כאן עד שהיה בן שש עשרה. המקום מציע לכם לגלות את המקורות שהיוו את האישיות והאמנות של וינסנט.

וינסנט ואן גוך חווה את שנות ילדותו משנת 1853. זכרונות נעוריו של וינסנט נשמרים בבית וינסנט ואן גוך. מצגת ויזואלית מדגישה את נעוריו ואת האופן שבו השפיעה על חייו .

תערוכת הקבע בבית וינסנט ואן גוך מתמקדת בנוער האמן. וינסנט עצמו ידריך את בני הנוער בסיור שמע על מערכת היחסים המיוחדת שלו עם אחיו תיאו.מלבד תערוכת הקבע של ואן גוך, בית וינסנט ואן גוך מציע תוכנית מעניינת של תערוכות זמניות של אמנים מודרניים ועכשוויים בהשראת ואן גוך.

גם בזונדרט מסלול אופניים בעקבות ואן גוך, מסלולי אופניים אלה של ואן גוך יציגו בפניכם את ששת אנדרטאות ואן גוך בזונדרט ואת המקומות השונים בהם טייל וינסנט ועליהם כתב במכתביו.

מוזיאון Museum de Fundatie

(בכתובת: Fundatie Blijmarkt 20 8011 NE Zwolle)

מוזיאון נוסף המציג יצירות של וינסנט ואן גוך לצד אמנים אחרים.

שאלות נפוצות על ואן גוך בהולנד

בהחלט כן, המוזיאונים מנגישים את האומנות של ואן גוך אל הקהל הרחב, גם מי שאינו בקיא באומנות יוכל ליהנות ולקבל השראה מסיפור חייו של ואן גוך ומיצירותיו.

כן, חלק מהמוזיאונים מציעים פעילויות לילדים, משחקים והסברים בגובה העיניים וכן סיורים מחוץ למוזיאון. כמו כן בחלק מהמקומות ישנם מסלולי אופניים ואתרי טבע רבים. חלק מהסיורים הפרטיים מציעים גם שייט בתעלות  באמסטרדם לכל המשפחה בנוסף לכניסה למוזיאון.

המוזיאונים פתוחים לאורך כל השבוע מהבוקר ועד הערב לאורך כל ימות השנה, כולל בסופי שבוע ובחגים.

בהחלט כן! מדובר על מוזיאון המספר את הקשר של ואן גוך להולנד, וכיצד הפך אדם פשוט מהכפרים לאחד האנשים המפורסמים בעולם. כמו כן, תוכלו לראות את יצירותיו ומחשבותיו.

אהבת? נא לדרג!

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בהולנד ללא עלות השאירו פרטים👇

רוצים לקבל את המדריך למטייל הישראל בהולנד?

לחצו על הכפתור וקבלו את המדריך בחינם!

error: התוכן מוגן !!