חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המוזיאון להיסטוריה יהודית של אמסטרדם (Joods Museum)

המוזיאון להיסטוריה יהודית של אמסטרדם (Joods Museum)

המוזיאון היהודי, ששוכן בלב הרובע היהודי של אמסטרדם, הוא סמל לחוסן, לתרבות ולמסורות של הקהילה היהודית בהולנד. עם דלתות פתוחות לרווחה, המוזיאון מקבל בברכה מטיילים יהודים ולא- יהודים מכל רחבי העולם ומבטיח להציג להם את החיים היהודיים במדינה לאורך הדורות. אז אם מתחשק לכם ללמוד על הקהילה היהודית ההולנדית- תקופות השיא והשפל, רגעי החורבן והתקומה, ברוכים הבאים למגדלור היהודי של אמסטרדם.

סיפורו של המוזיאון

המוזיאון היהודי של אמסטרדם, שנקרא בשפה המקומית Joods Museum, ממוקם בלב הרובע היהודי ההיסטורי של אמסטרדם, ומהווה עדות למורשת התרבותית וההיסטוריה העשירה של הקהילה היהודית בהולנד. 

סיפור מאחורי המוסד המדהים הזה מתחיל בשמת 1932, אז הוקם המוזיאון בסמוך לכיכר המרכזית Jonas Daniël Meijerplein, בה ניצב גם בית הכנסת הפורטוגזי של אמסטרדם, אחד מבתי הכנסת הגדולים בעיר. הרעיון היה לפתוח מוסד שיציג בגאווה חפצים וסיפורים הקשורים להיסטוריה, לדת ולתרבות היהודית של הולנד. 

במהלך תקופת מלחמת העולם השנייה נסגר המוזיאון למבקרים, ונפתח מחדש בשנות ה-60, ובשנות ה-80 עבר המוזיאון למיקומו הנוכחי. כיום, המוזיאון שוכן בתוך קומפלקס של ארבעה בתי כנסת היסטוריים: בית הכנסת הגדול האשכנזי (נבנה ב-1671), בית הכנסת אובנה (נבנה ב-1686), בית הכנסת החדש (נבנה ב-1752) ובית הכנסת דריט (נבנה ב-1686). בתי הכנסת הללו יצאו משימוש דתי אך שומרו ושוחזרו במטרה לשכן את האוסף ההולך וגדל של המוזיאון.

המוזיאון היהודי של אמסטרדם מחזיק באוסף נרחב של למעלה מ-30,000 פריטים וביניהם חפצי דת, מסמכים, תצלומים ויצירות אמנות. הפריטים באוסף מספרים את סיפור החיים היהודיים בהולנד מימי הביניים ועד היום.

התערוכות מכסות היבטים שונים של התרבות, הדת וההיסטוריה היהודית, ומציגות הן את רגעי השיא של החיים היהודיים בהולנד והן את האתגרים עמם התמודדה הקהילה במשך מאות השנים. המוזיאון מקדיש תערוכות מיוחדות לתקופת השואה, מספק נקודת מבט נוקבת וחינוכית על הפרק האפל ביותר בהיסטוריה האנושית. 

המוזיאון היהודי של אמסטרדם ממלא תפקיד חיוני בחינוך הציבור על ההיסטוריה והתרבות היהודית. הוא מציע מגוון תוכניות חינוכיות, סיורים וסדנאות לבתי ספר וקבוצות. המוזיאון מארח גם אירועי תרבות, קונצרטים והרצאות, המטפחים סביבה של למידה וחילופי תרבות.

ומעל הכל, המוזיאון לא משמש רק כמוסד חינוכי, אלא גם כסמל לחוסן של הקהילה היהודית באמסטרדם ובהולנד. למרות הפוגרומים, השנאה בת מאות השנים וממדי השואה הזוועתיים, הקהילה היהודית הצליחה לקום כל פעם מחדש, והמוזיאון היהודי של אמסטרדם עומד כעדות לאותו חוסן מעורר השראה. 

ביקור במוזיאון להיסטוריה היהודית

המוזיאון היהודי (Joods Historisch Museum) באמסטרדם ממוקם בלב הרובע היהודי ההיסטורי של העיר, שוכן במתחם שכולל ארבעה בתי כנסת לשעבר. מערך ייחודי זה מוסיף רובד נוסף של משמעות היסטורית וארכיטקטונית למוזיאון, שהופך את הביקור בו למרתק אפילו יותר.

המתחם מורכב מארבעה בתי כנסת, כל אחד עם אופי והיסטוריה ייחודיים משלו:

  1. בית הכנסת הגדול

נבנה בשנת 1671, בית הכנסת הגדול הוא העתיק מבין הארבעה ומשמש כחלל הראשי של המוזיאון. חללי הפנים הגרנדיוזיים שלו משקפים את שגשוגה של הקהילה היהודית באמסטרדם במהלך המאה ה-17. בית הכנסת נבנה בסגנון המשלב בין הבארוק ההולנדי לאלמנטים קלאסיים. לאחר שיצא משימוש במאה ה-20, שוחזר והפך לחלק מהמוזיאון ההיסטורי היהודי בשנות ה-80 של המאה הקודמת.

  1. בית הכנסת אובנה (Obbene Sjoel)

בית הכנסת אובנה נבנה בשנת 1686 כדי לשרת את הקהילה היהודית שהלכה וגדלה באותן השנים. בית הכנסת הזה נחשב לקטן יותר מבית הכנסת הגדול אך היה בולט בשל האווירה האינטימית שלו. כיום מתקיימות בו תערוכות מתחלפות ואירועים מיוחדים.

  1. בית הכנסת החדש 

נבנה בשנת 1752, בית הכנסת החדש מאופיין בחזיתו האלגנטית ובחללי הפנים המרווחים שלו. המוסד תוכנן על ידי האדריכל יאן ריניירזה בסגנון שמשקף את המעבר מסגנון הבארוק לניאו-קלאסיזם. 

  1. בית הכנסת דריט 

בית הכנסת דריט נוסף למתחם בשנת 1778 כדי להכיל את האוכלוסייה היהודית הענפה. הוא נחשב לקטן ביותר מבין ארבעת בתי הכנסת ומשמש כיום כחלל לתערוכות מתחלפות ותוכניות חינוכיות.

בין בתי הכנסת תמצאו חצר שלווה שמעניקה תחושת רוגע ופסטורליות.  

תערוכות המוזיאון

המוזיאון היהודי של אמסטרדם, ה-JHM מתגאה באוסף נרחב של למעלה מ-30,000 מיצגים שקשורים להיסטוריה, לתרבות ולדת יהודית. האוסף כולל חפצים דתיים, מסמכים היסטוריים, תצלומים, יצירות אמנות ופריטים אישיים ממשפחות יהודיות שנאספו במשך מאות שנים. כלל התערוכות פרוסות על פני ארבעת בתי הכנסת ההיסטוריים, כל אחד שוחזר בקפידה ומציג תקופה מחיי היהודים בעיר ובמדינה.

ההיסטוריה יהודית: למדו על מסעה של הקהילה היהודית מהגעתה לאמסטרדם במאה ה-16, דרך תקופת 'תור הזהב', השפעת מלחמת העולם השנייה ועד ימינו אנו. תערוכה זו מספקת סקירה מקיפה של ההשפעה היהודית על התרבות, הכלכלה והחברה ההולנדית.

חיי הדת: חקרו את השטיח העשיר של מסורות דתיות, טקסים ומנהגים יהודיים. המוזיאון מכיל אוסף מדהים של חפצי דת, לרבות ספרי תורה, כוסות קידוש, מזוזות וביגוד מסורתי. תצוגות אינטראקטיביות מסבירות את המשמעות של טקסים וחגים שונים בדת היהודית, עם דגש על מסורות ייחודיות של הקהילה היהודית ההולנדית.

אמנות ותרבות יהודית: המוזיאון ההיסטורי חוגג את התרומה היהודית לאמנות ולתרבות ההולנדית, מציג יצירות של אמנים יהודים ומדגיש את השפעת המורשת היהודית על יצירתן. האוסף כולל ציורים, פסלים, צילום ואמנות מולטימדיה.

תקופת השואה: אחד מהחלקים המרתקים והכואבים של המוזיאון הוא תערוכת השואה, שמספקת תזכורת נוקבת לזוועות ולטרגדיה שחוותה הקהילה היהודית במלחמת העולם השנייה. מתוך 140,000 יהודים שהתגוררו בהולנד ערב מלחמת העולם השנייה, מעל ל-105,000 נרצחו, כלומר האוכלוסייה היהודית בהולנד איבדה מעל ל-75% מאנשיה. בתערוכת השואה תמצאו סיפורים אישיים, חפצים ותצלומים שמספרים את הטרגדיה הנוראה ואת השפעת השואה על יהדות הולנד.

חיים יהודיים עכשוויים: גלו את החיים היהודיים העכשוויים בהולנד בתערוכה שמדגישה את המסורות המתמשכות, התרומות התרבותיות והחוסן של הקהילה היהודית כיום.

חשוב לדעת

מיקום ודרכי הגעה: המוזיאון היהודי באמסטרדם (Joods Museum) ממוקם ברובע היהודי ההיסטורי של העיר, הידוע בשם Jodenbuurt. אל המוזיאון ניתן להגיע בקלות באמצעות תחבורה ציבורית ממרכז העיר אמסטרדם.

חשמלית: קחו את קו 14 ורדו בתחנת "Waterlooplein", שנמצאת במרחק הליכה קצר מהמוזיאון או שתקחו את קו 24 אל תחנת Muntplein ותיהנו מטיול נופי לאורך נהר האמסטל כדי להגיע למוזיאון.

מטרו: תחנת המטרו הקרובה ביותר היא "Waterlooplein", משרתת את קווים 51, 53 ו-54. מהתחנה המוזיאון נמצא מרחק של כ-5 דקות הליכה. 

כתובת המוזיאון: Nieuwe Amstelstraat 1, Amsterdam.

שעות פתיחה: המוזיאון פתוח כל ימות השבוע בין השעות 10:00-17:00.

כרטיס הכניסה מקנה גישה לכל מתחמי המוזיאון כמו גם לבית הכנסת הפורטוגזי (שפתוח כל ימי השבוע למעט יום שבת).

במוזיאון תמצאו מדריכי אודיו חינמיים בשפות שונות וביניהן גם בעברית. מדריכי האודיו מלווים את ביקורכם ומספקים מידע מרתק אודות סיפורה של הקהילה היהודית בהולנד, הקמת המוזיאון ותערוכות המוזיאון.

מומלץ להזמין כרטיסים מראש!

לסיכום, המוזיאון היהודי של אמסטרדם מהווה עדות לרוח המתמשכת ולמורשת התרבותית העשירה של הקהילה היהודית בהולנד. עם האוסף הנרחב, התערוכות המרתקות והמיקום המרכזי שלו, הוא מציע למטיילים הזדמנות מרגשת ללמוד, להרהר ולהתחבר לעבר היהודי שלנו. 

5/5 - (2 votes)

לחזור למשהו ספציפי?

לקבלת ייעוץ בתכנון החופשה בהולנד ללא עלות השאירו פרטים👇

רוצים לקבל את המדריך למטייל הישראל בהולנד?

לחצו על הכפתור וקבלו את המדריך בחינם!

error: התוכן מוגן !!